Zmiany w opłatach skarbowych
Od nowego roku wzrośnie wiele stawek opłaty skarbowej, która w całości zasila budżety gmin.
Od 1 stycznia 2007 r. znika opłata skarbowa od podań i załączników do podań inicjujących dopiero drogę do załatwienia sprawy w urzędzie. Zaczną ją jednak pobierać także od niektórych czynności urzędowych dotychczas nią nieobjętych. Zmiany te przynosi nowa ustawa o opłacie skarbowej uchwalona przez Sejm 16 listopada 2006 r. Czeka ona teraz na podpis prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Zastąpi ona od Nowego Roku swą poprzedniczkę z 2000 r.
Opłata skarbowa będzie pobierana w chwili złożenia wniosku o dokonanie czynności, wydanie zaświadczenia, złożenia wniosku o pozwolenie, koncesję
1 stycznia 2007 r. znikają znaki opłaty skarbowej, czyli znaczki skarbowe. Nowe przepisy mówią przede wszystkim o wnoszeniu jej gotówką w kasie organu podatkowego albo bezgotówkowo, czyli przelewem na rachunek bankowy organu podatkowego, którym w odniesieniu do opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Rezygnacja z opłaty od podań i załączników do nich usunie też trudną do przezwyciężenia w inny sposób przeszkodę we wnoszeniu podań przez Internet.
Zlikwidowano natomiast przewidzianą w ustawie z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych możliwość wprowadzania przez
Nie będzie opłaty skarbowej od weksli i dokumentów zawierających poręczenie. Nie mają one bowiem związku z czynnościami z zakresu administracji publicznej. Znikną w związku z tym funkcjonujące od lat urzędowe blankiety weksli.
Nie będzie opłaty skarbowej od czynności związanych z postępowaniem o nadaniu statusu uchodźcy, udzieleniu azylu, zgody na pobyt tolerowany oraz w sprawach ochrony czasowej, a także od zezwoleniana usunięcie drzew i krzewów. Inną kwestią jest opłata za ich usunięcie należna na podstawie przepisów o ochronie środowiska.
Autorzy nowej ustawy spodziewają się, że w sumie dochody gmin powinny wzrosnąć, przynajmniej nieznacznie.
Rzeczpospolita